Namaza geç kalmak 22/03/2001

Namaza geç kalıp imama birinci rekatte yetişemeyene Mesbuk denir. Mesbuk, imam iki tarafa da selam verdikten sonra, ayağa kalkarak, yetişemediği rekatleri kaza eder ve okumaları baştan, oturmaları sondan yapar. Mesela:
1- Öğle, ikindi veya yatsının farzının ikinci rekatine yetişen; imam selam verdikten sonra kalkıp, Sübhaneke, Fatiha ve zamm-ı sure okur. Rükû ve secdeden sonra oturur, Et-tehıyyatüyü, salli barikleri, Rabbena atina...yı okuyup selam verir.
2- Öğle, ikindi veya yatsının 3. rekatine yetişen; imam selam verdikten sonra kalkıp, Sübhaneke, Fatiha ve zamm-ı sure okur. Rükû ve secdeden sonra oturur. [Bir kavle göre oturmazsa da namazı sahih olur.] Et-tehıyyatüyü okuduktan sonra kalkar, Fatiha, zamm-ı sure okur, rükû ve secdeden sonra oturur. Et-tehıyyatüyü, salli barikleri, Rabbena atina..yı okuyup selam verir. Evla olanı böyledir.
3- Öğle, ikindi veya yatsının dördüncü yani son rekatine yetişen; imam selam verdikten sonra kalkıp, Sübhaneke, Fatiha ve zamm-ı sure okur. Rükû ve secdeden sonra oturur, Et-tehıyyatüyü okuduktan sonra kalkar, Fatiha ve zamm-ı sure okur, rükû ve secdeden sonra oturmayıp kalkar. Fatiha okur, rükû ve secdeden sonra oturup Et-tehıyyatüyü, salli barikleri, Rabbena atinayı okur, selam verir.
4- Akşamın ikinci rekatına yetişen, imam selam verdikten sonra kalkıp, Sübhaneke, Fatiha ve zamm-ı sure okur. Rükû ve secdeden sonra oturur, Et-tehıyyatüyü, salli barikleri, Rabbena atinayı okuyup selam verir. Akşamın üçüncü rekatine yetişen de, imam selam verdikten sonra kalkıp, Sübhaneke, Fatiha ve zamm-ı sure okur. Rükû ve secdeden sonra oturur, Et-tehıyyatüyü okuduktan sonra kalkar, Fatiha ve sure okur, Rükû ve secdeden sonra oturur, namazı tamamlar.
5- Sabahın 2. rekatine yetişen, imam selam verdikten sonra kalkıp, Sübhaneke, Fatiha ve zamm-ı sure okur. Rükû ve secdeden sonra oturup namazı tamamlar.
6- Mesbuk, imam son rekatte otururken, Et-tehıyyatüyü yavaş yavaş okur, erken bitirirse, imam selam verinceye kadar, Kelime-i şehadeti tekrar eder. Sükut etmez.
7- Son rekati de kaçıran, imama teşehhüdde yetişirse, yine cemaat sevabına kavuşur.
8- İftitah tekbirini imamla birlikte söylemenin sevabı çoktur. İmamla birlikte tekbir almaya çalışmalıdır!
9- Hiçbir rekate yetişemeyen, mesela son teşehhüdde imama uyan, imam, selam verince kalkar, tekbir almadan yeni baştan kılar gibi kılar.
10- Mukim, seferi olan imama da uyabilir. Seferi olan da, 4 rekatli olan farzları eda ederken de, mukim imama uyabilir. Yetişemediği rekat olursa, imam selam verince dörde tamamlar. Çünkü, seferi olanın namazı değişerek, imamın namazı gibi 4 rekat olur.
11- Seferi olan öğle, ikindi ve yatsı namazını kılamayıp kazaya bırakınca, kazayı 2 rekat kılması gerektiğinden, aynı namazı kaza eden mukim imama uyamaz. Çünkü mukim imamın, 2. rekatin sonunda oturması farz değil. Seferi olanın oturması farz olduğundan, mukim imama uyamaz.
12- Cemaate gelen, imamı rükûda görürse, ayakta tekbir getirip, rükûa eğilir. Tekbiri eğilirken söylerse, namazı sahih olmaz. Eğilmeden, imam kalkarsa, o rekate yetişmemiş olur.
13- İmam açıktan okurken imama uyan, sübhanekeyi okumaz, imamı dinler. Çünkü sübhaneke okumak sünnet, imamı dinlemek vaciptir.