Konuyla ilgili çeşitli soru-cevaplar


 Sual: Zaruret halinde temiz tuvalette (klozet-kapağı kapalı) namaz kılınabilir mi?

CEVAP

Elbette kılınır. Öteki tuvaletlerde de kılınır. Hiç bir mahzuru olmaz.

 

Sual: Soğuk günlerde kulakları kapatan pardösü başlığı (kapüşon] ile namaz kılınabilir mi?

CEVAP

Evet kılınır. Hatta sıcak günlerde de kılınır. 

 

Sual: Bir arkadaş işten ayrıldı, arkadaşlardan ayrılıyorum diye namazda sessiz ağladı. Namazı bozuldu mu?

CEVAP

Sessizce gözyaşı dökerek ağlamak namazı bozmaz.
 

Sual: Uyuyakalmak özür müdür?

CEVAP

Tedbirsiz uyumak özür olmaz. Ya saati kuracaksınız veya birisine tenbih edeceksiniz. Erken yatacaksınız. Bütün tedbirlere rağmen uyuyakalırsanız o zaman özür olur.
 

Sual: Zifiri karanlıkta namaz kılmanın bir sakıncası var mı?

CEVAP

Zifiri karanlıkta namaz kılmak mekruhtur. Namaz kılarken ışıklar sönerse mekruh olmaz.

 

Sual: 1-Tuvalette namaz kılmak caiz midir? (Amerikada hemen her mola yerinde Mc Donald's hamburgercileri var. Bunların da özürlüler için olan tuvaletleri bayağı geniş ve temiz!..Özellikle hanımlarla ve kışın seyahat edildiğinde sıcak, temizlik ve mahremiyet açısından rahat oluyor, bu yüzden soruyorum.)

CEVAP

Bahsettiğiniz tuvalette namaz kılmanın hiç mahzuru olmaz iyi olur. Yanınızda ince bir naylon taşımanız iyi olur.

 

Sual: Hanefi mezhebindeyim. Bilinçli olarak namazımı kılmadığım zamanlar oluyor. Birisi, bilinçli kılmazsan kafir olursun dedi. Ben kafir mi oluyorum?

CEVAP

Bilinçli olarak namazı terk edenin kafir olduğuna dair hadisi şerif varsa da, bu hadisi şerifi alimlerin açıklaması farklıdır. Hanbeli alimleri, evet kafir olur demişler, diğer üç mezhebin alimleri, önem vererek, tenbellikle kılmazsa kafir olmaz demişlerdir. Sen hanefisin sana kafir diyemezler. Önem verdiğiniz halde, tenbellikle kılmadığınız telaşınızdan belli zaten.
 

Sual: Kadınların, erkekler Cuma namazından dağıldıktan sonra öğle namazlarını kılmaları gerektiğini duydum. Bu doğru mudur?

CEVAP

Doğru değil, vakit girince öğle namazlarını kılabilirler.

 

Sual: Dinde zorlama yok ne demektir? Oğlumu namaz kılmaya zorlayabilir miyim?

CEVAP

(Dinde zorlama yok) demek, kâfir olan birisi, müslüman olmaya zorlanamaz demektir. Fakat müslüman olanın belli görevleri vardır. Müslümanım diyenin namaz kılması şarttır. Çünkü namaz, İslâmın beş şartından biridir. Baba evladını namaz kılmaya zorlayabilir. 

 

Sual: Bazen namaz kılarken kravat boğazımızı sıkacak derecede sıkıyor, ameli kesir ile hafifce gevşetebilir miyiz yoksa bu hareket mekruh mu olur?

CEVAP

Ameli kesir, namazı bozan çok hareket demektir. Tek el ile kravatı gevşetmek ameli kalildir, namazı bozmaz. 

 

Sual: Namazlarımı aksatmadan kılacağım inşallah. Kötü işler, çevre, arkadaşlar ve günahlarla meşgul olunca insan kendine namaz kılmayı da yakıştıramıyor. Hep bu işlerden elimi eteğimi çektiğim zaman aksatmadan kılacağım diyorum. Biliyorum yanlış bir düşünce ama şeytan işte..

CEVAP

Bir kimse hem günah işliyor hem de namaz kılıyormuş. Peygamber efendimize
sormuş, peygamber efendimiz günahları terk et demiyor, namaza devam diyor. Zamanla namazın o günahlardan vazgeçireceğini söylüyor. Namaz doğru kılınırsa, günahlardan vazgeçirir. Doğru kılınmazsa, günahlar adamı namazdan soğutur. Kötü işler yapsanız da namazdan vazgeçmeyin. Doğru kılmaya çalışın. Tam İlmihali okuyun. Doğru kılmak için orada lüzumlu bilgiler var.

 

Sual: Efendim biraz aptalca ama içimde namaza karşı bir soğukluk geldi ne yapmam lazım?

CEVAP

Günah işlediğinizin alametidir. Günahlarınıza tevbe edin. Ne olduklarını siz iyi bilirsiniz, bir daha işlemeyin. Hiç bir namazınızı aksatmayın. Namazı doğru kılmaya çalışın. Tam İlmihalin abdest, gusül, namaz kısımlarını çok okuyun, eksikleriniz varsa tamamlarsınız.

 

Sual: Namaz kılmaya gittiğim zaman, benimle oturan insanlara "gelin namaz kılalım" diye sormuyorum. Bu durumda günahım var mıdır?

CEVAP

Size günah olmaz. Namaz kılmaya giderken, ben namaz kılmaya gidiyorum derseniz, iyi olur. Onlara namazı hatırlatmış olursunuz. Bak bu genç kılıyor, biz de kılsak diye düşünen çıkabilir. Yani bir nevi emr-i maruf olur, iyi olur. Namaza düşman olanlara ise namaz kıldığımızı hiç duyurmamak gerekir. 

 

Sual: Namaz kılmak için takım elbisenin pantolonu kırışmasın ya da yıpranmasın

diye çıkarıp, rahat bir şey giyip (sünnete uygun bir şey tabi ki!) namaz bitince değiştirmek uygun olur mu? Aslına bakarsanız önemsiz bir konu gibi, ama merak ettim, çünkü ben bazen öyle yapıyorum, dünyanın parasını verip aldığım, takımlara, gözüm gibi bakmak için.

CEVAP

Tabi elbisenize gözünüz gibi bakacaksınız, ama namaza da öyle bakmanız lazım. Kur’an-ı kerimde, namaza dururken en güzel elbisemizi giymemiz emrediliyor. Mühim mevkide bulunan veya önemli bir zatın huzuruna çıkan kimsenin şık, temiz elbise giymesi gerekir. Allahü tealanın huzuruna çıkıldığı zaman buna daha çok dikkat etmelidir! (Her namaz kılarken, süslü, temiz, sevilen elbiselerinizi giyiniz!) mealindeki ayet-i kerime ile (Güzel koku gamı, güzel, temiz elbise kederi azaltır.) mealindeki hadis-i şerife uymaya

çalışmalı, eski bile olsa temiz elbise giymelidir! Bol pijama ile namaz kılabilirsiniz.   

 

4-Farz edelim ki ikindi namazını kılıyoruz. Namazın sünnetini kılıp bitirdikten sonra farza başlamadan evvel konuşmak (telefona cevap vermek, aile bireylerine birşey söylemek gibi..vs) caiz midir?

CEVAP

Zaruret olmadan asla konuşulmaz. Dua vesaire de okunmaz.

5-Bir de, namazın sünneti ile farzı arasına (çeşitli sebeplerle) zaman girmesi söz konusu olabilir mi? Mesela, ikindi vakti içerisinde, ikindi namazının sünnetini kıldıktan bir yarım saat sonra farzını kılmak gibi..

CEVAP

Zaruretler hariç beklenmez. 

 

Sual: Bir müddet önce Bakırköyde bir camide ikindi namazını yalnız olarak kıldım. Ben namazı bitirdiğimde içeriye pantolonlu ve açık halde bir bayan geldi ve o halde erkeklerin arasında namaza durdu. Eğer namazda olsaydım ve böyle biri yanıma veya ön tarafıma gelip namaza dursaydı benim namazımın bozulma durumu olur muydu?

CEVAP

Namazda kendi hanımı da annesi de yabancı kadın da aynı hükümdedir yani hangisi olursa olsun, siz namaz kılarken o da gelse yanınızda dursa sizin namazınıza bir şey olmaz. Eğer omuz omuza durursanız, namaz mekruh olur. Aranızda bir kimse geçecek kadar yer olursa namazınız mekruh da olmaz. Çünkü cemaatle değil, yalnız kılıyorsunuz. Peki cemaatle kılarken bir kadın erkeklerin tam arasında olsa ne olur? Kadının sağındaki ile solundaki erkeğin ve bir de tam arkasındaki erkeğin namazı bozulur. Yalnız kılıyorlarsa bozulmaz, fakat mekruh olur. Kadın erkekten 11 ayak kadar öne dursa erkeğin namazına bir şey olmaz.

 

Sual: 1-Laboratuar önlüğü aynı cübbeye benziyor. Namaz kılarken giyebilir miyim? İş elbisesi sayılır mı?

CEVAP

İş elbisesi demek, yağlı kirli, elbise demektir. Ben her zaman işimde giydiğim elbise ile yani iş elbisesi ile namaz kılıyorum. Böyle namaz kılmanın mahzuru olmaz. Laboratuar gömleği temiz ise, düzgün ise onunla kılmakta hiç mahzur olmaz. Hatta iyi olur. Erkeklerin kaba avret yerlerini örtmüş de olur.
 

Sual: Namaz kılarken üzerimizdeki cep telefonu çaldığında namazı bozabilir miyiz? Açık bırakmak uygun mu?

CEVAP

Namazı bozmak haramdır. Camide telefonu kapatmak gerekir. Evde ise sesi rahat etmezse kapatılmayabilir. Yahut biraz uzağa koymak iyi olur, yahut sesini kesmek iyi olur.

 

Sual: Namazda bir kişi gülümsüyorsa başkaları da bu kişiyi görüyorsa bu kişinin durumu nedir?

CEVAP

Gülümsemek ayrı gülmek ayrıdır. Kendisi işitecek kadar gülmek namazı bozar. Başkasının onu görmesi bir şeyi değiştirmez.   

 

Sual: 1-Okulda namaz kılabilecek uygun bir yer bulunmamaktadır. Kış saati uygulamasına geçtiğimiz için öğle namazı vaktinde okulda bulunuyorum. Dolayısıyla öğle namazını kaçırıyorum. Okuldan çıktıktan sonra ikindi vaktinde hanbeli mezhebini taklid ederek öğle ve ikindi namazını beraber cem edebilir miyim?

CEVAP

Helada olsun kılmalıdır. Bir metre kadar naylon alırsınız, erkek olduğunuza göre, bodrumda, kalorifer dairesinde veya herhangi bir yerde kılmanız mümkündür. Hiç bir yerde kılmak mümkün olmazsa, o zaman hanbeli taklit edilir.

2-Edebilirsem bu iki namaza başlarken nasıl niyet edeceğimi ve nelere dikkat etmem gerektiğini açıklarsanız sevinirim.

CEVAP

Öğle vaktinde iken, öğleyi vaktinde kılamazsam, ikindide ikindi ile beraber cem edip kılacağım diye düşünürsünüz. İkindi vaktinde ise önce öğlenin farzını, arkasından da ikindinin farzını kılarsınız. Kılarken de, (Hanbeli mezhebine de uymaya) diye niyet edersiniz. Hepsi bu kadar. İki farz arasında sünnet kılınmaz.

3-Ayrıca Cumartesi ve Pazar günleri evde olduğum için namazlarımı normal olarak kılabilirim, fakat bu namazlara başlarken de hanbeli mezhebini taklid ediyorum diyecek miyim?

CEVAP

Hayır onları hanefiye göre kılacaksınız.

 

Sual: 1-Nefes darlığım var. Namazda hep öksürüyorum. Bazı zaman balgam geliyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Balgam yutmak orucu da namazı da bozmaz.

2-Ellerimde mantar, deri hastalığı var. Bir yağ sürüyorum. Namaza bir engeli var mı?

CEVAP

Namaza da oruca da mahzuru yok.

 

Sual: 1-Şöyle birşey duymuştum, namaz kılınca namaz kıldım demiyecekmişiz. Çünkü kabul olup olmadığını ancak Allah bilirmiş. Ben de namaz kıldıktan sonra nerdeydin falan diyenlere işim vardı diyorum veya nereye gidiyorsun diyenlere namaz kılmaya demeyip işim var, az sonra gelirim falan diyorum. Doğru mu yapıyorum?

CEVAP

Yanlış. Namaz kıldığını söylemekte mahzur yoksa, söylemek iyi olur.

2-İki namaz nasıl birleştirilir, öğlenin vakti çıktıktan sonra ikindiyle birlikte mi kılınır?

CEVAP

İki türlü kılınır. Öğleyin takdim ederek, yani öne alarak, öğle vakti öğle ile ikindiyi kılarsınız, yahut öğle vakti müsait olmazsa, ikindi vakti öğle ile ikindiyi birlikte kılarsınız. Farzlarını kılarsınız sadece, arada sünnet kılınmaz. Bunun gibi akşam da yatsı ile cem ederek kılınır. 

 

2- Soğuk bir yerde namaz kılmak gerekiyorsa eldiven giyilebilir mi?

CEVAP

Soğuk çoksa eldiven giymek mekruh olmaz.

 

4-Bir insanın ehli sünnet alimlerinin bildirdiği bir şekilde ibadet etmesi, evliyaları çok sevmesi fakat bir büyük günahı terk edememesi neye alamettir, sebebi ne olabilir?

CEVAP

Birkaç sebebi var ise de, en önemlisi namazı doğru kılmamaktır. Namaz doğru kılmak lazım. Namazı doğru kılmak ise, farzına, vacibine, sünnetine, müstehabına, edebine riayet etmekle olur. Bunu yapan günahlardan kurtulur. Ayrıca, abdest ve gusül de doğru olarak alınmalıdır. Bu üçü birbirine bağlıdır. Gusül, abdest ve namaz bilgilerinizi Tam İlmihaldeki bilgilerle karşılaştırınız. Bu üçünde bir eksiğiniz olabilir.

Siz namazı doğru kılmaya çalışırsanız ve günah işleme yerlerinden uzak kalmaya çalışırsanız Allahın izniyle o günahtan kurtulursunuz.
 

Sual: Farz namazı sebepsiz iade etmek caiz mi?

CEVAP

Değildir. 

 

Sual: İmdat diye bağıran olunca, namazı bozmak caiz mi?

CEVAP

Evet.     

 

Sual: Cenazenin kimliğini araştırmadan namazını kılmak caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Bir alimi ahıret için düşünerek ağlamak namazı bozar mı?

CEVAP

Hayır. Onun şahsı için, dünyalık için olursa bozar.

 

Sual: Mestin içindeki ayağın kanadığı bilinse, abdest bozulur mu?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Namazdaki sünneti terkedenin o namazı iadesi sünnet mi?

CEVAP

Evet sünnettir. 

 

Sual: Necis tahta yıkanmakla temiz olur mu?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Almanyada namaz kılacak kadar işi bırakınca hak geçer mi?

CEVAP

Hak geçmez. Namaza mani olma hakkı olmaz.  

 

Sual: Namazın sahih ve kabulünde şüphe eden, son sünneti kılarken (vaktine yetişip de kılamadığım son...farzına) diye niyet caiz mi?

CEVAP

Evet çok iyi olur.

 

Sual: Görürler diye özrüne bakmadan namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Müsait yer bulup özrünü kontrol etmelidir.

 

Sual: İkindiyi hep asr-ı sanide kılan özrlü, asr-ı evvelde abdest alıp asr-ı sanide kılsa caiz mi?

CEVAP

Evet. Abdesti de asr-ı sanide alıp hemen kılmak iyidir.

 

Sual: Şafiide mestin hiç yırtığı olmıyacak mı?

CEVAP

Evet.

 

Sual: İlmihallerin aleyhine konuşan imam arkasında namaz kılınır mı?

CEVAP

Salih imamlar tercih edilmelidir. 

 

Sual: Peygamber efendimizin sarığı gibi, takkesi de siyah mıydı?

CEVAP

Evet. Beyaz da giyerdi. Her renk takke caizdir.  

  

Sual: Çalar saati kurmayıp namazına kalkamıyan günaha girer mi?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Sabahı kaçıran, kazasını öğleye geciktirse, günaha girer mi?

CEVAP

Evet. Geciktirme günahı pek büyüktür. 

 

Sual: Sabah namazına ara sıra uyanamıyanın çalar saat gibi bir tedbire müracaat etmesi lazım mı?

CEVAP

Namaza uyandırıcı herhangi bir tedbir almak lazımdır. 

 

Sual: Namaz kılarken çocuklar gürültü ediyor. Seslerini kesmeleri için tekbirleri biraz yüksek sesle okumak mekruh olur mu?

CEVAP

Mekruh olmaz. Az gürültülerine mani olmamalıdır.  

 

Sual: Somya üzerindeki sert yatakta namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Evet.

Sual: Namazda elinde olmadan gülmek namazı bozar mı?

CEVAP

Deli ise mazurdur.

 

Sual: İkindi, kerahat vakti girmesin diye abdest sıkıştırırken kılınır mı?

CEVAP

Sıkışıkken kılmak mekruh, kerahat vaktinde kılmak da mekruh. Abdest sıkışıklığı özr olur, sıkışıklığı giderdikten sonra, kerahat vaktinde kılmak mekruh olmaz. 

 

Sual:Hasta, ihtiyaç olunca hanbeliyi taklidle namazı cem eder mi?

CEVAP

Evet.

  

Sual: Esnemeye mani olmalı mı?

CEVAP

Dudağı ısırarak mani olmalı. Namazda ise, esnemeye böyle mani olma imkanı var iken, el ile kapatmak mekruhtur.

 

Sual: Özürlü, ikindiyi kılarken akşam ezanı okunsa, abdesti bozulduğu için namazı sahih olur mu?

CEVAP

Sahih olmaz. Kaza etmesi gerekir.

 

Sual: Camide sünneti kılıp, farzı beklerken, dışarıdan gelenin selamını almak, sünnet ile farz arasında bir şey okumak gibi mi?

CEVAP

Evet. Vakit az ise, tefekkür veya kalben zikir etmeli. Vakit fazla ise, kaza namazı kılmalı.

 

Sual: Hanımı vefat eden, başka bir hanımla, başka bir yerde evlenince son evlendiği yer mi vatan-ı asli olur?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Cuma namazı kılarken cumanın farzına niyet etmek kâfi mi?

CEVAP

Evet.

  

Sual: Sabah namazı, öğleye ne kadar kalıncaya kadar kaza edilir?

CEVAP

20 dakika. 

 

Sual: Kemerim yılan derisindenmiş. Namazları iade lazım mı?

CEVAP

Sünnetleri kılarken, kazaya niyet ederek, kılmak gerekir. Bu bilgiyi veren müslüman ise haberine itimat edilir.

 

Sual: Öğlenin farzını kılmış olan, öğleyi kıldıran imama uyarken, bugünkü öğlenin farzına diye niyet etse caiz olur mu?

CEVAP

Evet. Caiz olur. Nafileye niyet etmesi daha iyidir. 

 

Sual: Regaib namazı bid'attır. İhyada fazileti bildiriliyor. Sebebi ne?

CEVAP

İbadette herkes kendi mezhebine uyar. Nafile namaz her zaman faziletlidir. O geceye tahsis etmek bid'attır.

 

Sual: Şafii imam, şafiilere sonra hanefilere cuma kıldırsa caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual:Şizofreni hastasının namaz durumu nasıl olur?

CEVAP

Gayri tabii hareketleri devamlı değilse, sıhhatli iken namazını kılar, kılmadıklarını da kaza eder.

 

Sual: Yalnız başına farzı kılıp sonra itikafa niyet edenin, yanında cemaatle namaz kılınsa, onun oturması caiz olur mu?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Özürsüz cumayı kılmayıp öğlenin farzını kılmak sahih mi?

CEVAP

Sahihtir. Fakat mekruhtur. 

 

Sual: Ağızdaki nohuttan küçük yemeği yutmak namazı bozar mı?

CEVAP

Bozmaz. Dışarıdan alınan bozar.  

 

Sual: Akşamın farzı gündüz kaza edilirken sesli mi okunur?

CEVAP

Sesli okumak caizdir.   

 

Sual: Arkası dönük mahrem kadına doğru, namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Mekruh olmaz.

  

Sual: Sehven vacib tekrar edilse, secde-i sehv gerekir mi?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Namaz kıldığını bildirmek için, öksürür gibi yapmak caiz mi?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: İstavrozlu etek ile namaz kılmak mekruh mu?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Zarureten sandalyede bağdaş kurup namaz kılınır mı?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Hasta iken, şafiiyi taklid ederek göz ile ima caiz mi?

CEVAP

Evet. 

  

Sual: Erkeklerin saçı alna gelse, secde mekruh olur mu?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Ağızdaki az bir kanı yutanın namazı ve orucu bozulur mu?

CEVAP

Az olduğu için bozulmaz.

 

Sual: İhtiyaçsız mezhep taklid edip namazları cem etmek caiz mi?

CEVAP

Caiz olmaz. Fakat seferde ekseriya ihtiyaç olur.

 

Sual:Erkeğin dar pantolon ile namaz kılması mekruh mu?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Kâfir, iman edince, gusletmeden, abdestle namaz kılabilir mi?

CEVAP

Evet. (Tabii cünüplükten daha önce gusletmiş olmalıdır. Kâfirin müslüman olunca gusletmesi müstehabdır.) 

 

Sual: Tenzihen mekruh olan namazı iade gerekir mi?

CEVAP: Hayır iade edilmez. İadesi vacib olan namaz tahrimen mekruh olan namazdır. Vakti çıktı ise kaza edilir.  

 

Sual: (Başı açık gezen kadının namazı kabul olmaz) ne demektir?

CEVAP

Namazın sevabı, haramın günahından azdır.

 

Sual: Kapı kıble yönünde. Namaz kılanın yanına arka arka gelinir mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Bilmeden namazı bozacak şekilde yanlış okuyan, doğru olarak 3 ayet daha okusa namazı sahih olur mu?

CEVAP

Bir kelimesini yanlış okuyanın namazı sahih olmaz. 

 

Sual: Bit yumurtaları bulunan saçları yakmak caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: İmam, secde-i sehv için selam verince, Malikiyi taklid eden secde-i sehv olduğunu bilmeden selam verse, namaz bozulur mu?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: Namaz kılanın önünden geçiliyor. Geçilene de günah mı?

CEVAP

Yol üstünde durursa ona da günah olur.

 

Sual:Hanım dalgınlıkla namazda, önümden geçti. Günah mı?

CEVAP

Dalgınlıkla geçince günah olmaz. 

 

Sual: Yanyana iki odanın birinde resim var. Odaların kapısı açıktır. Resimsiz odada namaz kılmak mekruhsuz caiz olur mu?

CEVAP

Evet.

 

Sual: İkindiyi kılmadan elim kesildi. Akşama 15 dakika kala abdest alıp namazı kıldım. Kan durmadı.Yatsıya 15 dakika kalınca, tekrar abdest alıp akşamı kıldım. Sonra kan kesildi. Yaptığım doğru mu?

CEVAP

Doğru. Fakat kan kesilince, ikindiyi kaza lazımdır.

 

Sual: Unutarak abdestsiz kıldığım namazı iade etmem lazım mı?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Namazda iken önde resim gördüm. Namazı bozmam caiz mi?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: Tulum peynirinin içinden kurt çıkıyor. Kurtların etrafındaki peynirleri atıp diğer yerlerini yemek caiz mi?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Eda şartlarından biri noksansa cumaya gitmek lazım mıdır?

CEVAP

Fitneye sebep olmamak için gitmek lazımdır. 

 

Sual: Peygamberimiz, ikindinin sünnetini bazan terk ettiği için sünnet işlemek niyetiyle bazan terketmek de sünnet olur mu?

CEVAP

Ancak ibadet etmek sünnet olur. Terk sünnet olmaz.

 

Sual: İçinden Kur'an okuyanın yanında namaza durmak caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Sabah namazına kalkamıyanın çalar saat alması lazım mı?

CEVAP

Namaza uyandırıcı bir tedbir almak lazımdır.

 

Sual: Hilal-yıldız şekli bulunan seccadede namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Rakı dolu şişelere karşı namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Zaruret olunca caiz. Zaruretsiz böyle yere gitmemeli. 

 

Sual: Cumaya gidemiyenin, o saatte, öğleyi kılması mekruh mu?

CEVAP

Evet.  

 

Sual: Namazda ceketin düğmesi kapalı olması lazım mı?

CEVAP

Lazım değildir. Kapalı olması edebdir, iyi olur.

 

Sual: Şafiiye göre abdesti bozulan hanefi, namaz kılmadan tekrar abdest alsa mekruh olur mu?

CEVAP

Namaz kıldıktan sonra abdest alması iyi olur.

 

Sual: Sadece (Allahü ekber) sesi çıkaran saatler var. Sabah namazına uyanmak için bu saati kurmak caiz mi?

CEVAP

İyi olur.

 

Sual: Cuma günü camiye gidip öğle namazını kılmak caiz mi?

CEVAP

Zuhru ahır öğle yerine geçer. Öğleye gerek yok.

 

Sual: Felçli, teyemmüm için yardımcı bulamazsa, namaz kılmaz mı?

CEVAP

Yemek yediren, teyemmüm etmesine de yardım eder.

 

Sual: Namaz kılarken yanlışlık yapan, mesela dört yerine üç rekat kılan bir arkadaşa namazdan sonra söylememek mekruh mu?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Cuma namazında iç ezanı, cemaatin tekrarlaması lazım mı?

CEVAP

Sadece dinlemesi lazımdır. 

 

Sual: Erkeklerin kışın eldivenle namaz kılmaları mekruh olur mu?

CEVAP

Özür olunca mekruh olmaz.  

 

Sual: Secde-i sehv de ettehıyyatüyü okumak vacib mi?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Mekruh vakitlerde secde-i tilavet yapılır mı?

CEVAP

Yapılmaz.

 

Sual: İmameynin kavline uyup, öğleyi asr-ı evvelden önce kılmayı adet edinenin, özürsüz öğleyi asr-ı evvelde kılması caiz mi?

CEVAP

Ulül emr olan zat, emrettiği için, asr-ı evvelden önce kılmak vacib olur. Özürsüz asr-ı evvelde kılınırsa kaza olur.

 

Sual: Kulaklıkla namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Sağır kimsenin kulaklık takarak işitmesi, hoparlörden işitmesi gibidir. Bunun, imamın sesini kulaklıkla işiterek kıldığı namaz da sahih olmaz ise de, imamın veya cemaatin hareketlerini görerek kıldığı için, namazı sahih olmaktadır. Bu sebep ile sahih olmasaydı, kulaklık ile işitmesi zaruret olarak, imama uyması sahih olurdu 

 

Sual: Göz ile ima olur mu?

CEVAP

Olmaz.

 

Sual: Sabahın farzını kılarken secde-i sehv yapılırsa, güneş doğacağı bilinse, secde-i sehvden vazgeçmek mi lazım?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Akşamın farzını yanılıp dört kıldım. İade etmem lazım mı?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Akşam ezanında otobüse binen, trafik sıkışıklığından dolayı, şehri çıkmadan yatsı vakti girse, akşam namazını kaza mı eder?

CEVAP

Şehri çıkınca, Şafiiye göre akşamla yatsıyı cem eder. 

 

Sual: Namaz kılana (Farz mı kılıyorsun?) diye sorulunca, onun da evet manasında başını önüne eğmesi caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Bayram namazı kıldıran şafii imama uymak caiz mi?

CEVAP

Eğer vacib olarak niyet ederse, caiz olur.

 

Sual: Namaz kılana kalem nerde dense, o da el ile, gösterebilir mi?

CEVAP

El ile, parmakla göstermesi mekruhtur.

 

Sual: Kıble yönündeki büyük harfli yazıya karşı namaz mekruh mu?

CEVAP

Mekruh olmaz.

 

Sual: Farzı kıldıktan sonra sünneti ön tarafta kılmak uygun mu?

CEVAP

Zaruretsiz uygun olmaz. 

 

Sual: Mahkumların, bugünkü hapishanelerde, cuma günü, öğle namazını cemaatle kılmaları mekruh mu?

CEVAP

Mekruh değildir. 

 

Sual: Kartal, leylek, tavşan, kuzu gibi hayvanların içini temizleyip ot doldurarak satmak ve böyle odada namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Süs için satmak caiz. Namaz kılarken, arkaya koymalı!

 

Sual: Bir kitapta tilavet secdesinin yedisi farz, üçü vacib, dördü sünnet diye yazıyor. Böyle bir rivayet de var mı?

CEVAP

Vardır.

 

Sual: İhtiyaçsız, sabahı Maliki, öğleyi Şafiiye göre kılmak caiz mi?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: Namaz kılarken, kadının altınları görünse, caiz mi?

CEVAP

Görünmemesi iyi olur.

 

Sual: Ormanda, yeşil ağaca karşı namaz kılmak mekruh mu?

CEVAP

Yeşil ağaca karşı kılmaya niyet ederek, kastederek kılmak mekruh. Başka niyetlerle kılmak mekruh olmaz.

 

Sual: Yeşil ağacı sütre yapmak caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Hutbeye çıkarken, dua okumak bid'at mı?

CEVAP

Yüksek sesle okumak bid'attir.

 

Sual: Vakit çıkmak üzere iken, hazırda temiz elbise de yoksa, Maliki taklid edilip necasetli elbise ile namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Evet.

  

Sual: Cemaatten biri, işi varken, tesbihleri ve duayı beklemeden dışarı çıkınca, dışarıda veya gittiği yerde okuması iyi olur mu?

CEVAP

Evet.

  

Sual: Uyuşturucu ile sarhoş olan, namazını kılamadığı için mazur olur. Namazını vaktinde kılamadığından dolayı günah oluyor mu?

CEVAP

Elbette günahkar olur.  

 

Sual: Sünnet ile farz arasında soru sorana kalem ile yazıp vermek, konuşmak yerine geçer mi?

CEVAP

Evet. Hiç bir şeyle meşgul olmamak gerekir.

 

Sual: Öğleyi, ikindiye bir dakika kala kılan, ikindiyi asr-ı evvelde kılsa caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Cuma hutbesini arabi olarak kağıttan okumak mekruh mu?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: Namazda bütün kol, iki uzuv mu?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Bir rükün miktarı ne kadardır?

CEVAP

Mesela secdeyi bir secde kadar daha fazla uzatmak.

 

Sual: Dizle ayak arasının ¼ ü açılan kadının namazı bozulur mu?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Malikide, fil dişi tarakla, namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Namaz kılarken yapacağı işleri düşünenin namazı sahih mi?

CEVAP

Evet. Bu düşünce, ihlas noksanlığındandır.

 

Sual: Ceketi yere koymakla sütre olur mu?

CEVAP

Olur.

 

Sual: Secde-i sehv yaparken, bir vacib geciktirilirse, tekrar mı secde-i sehv yapmak gerekir?

CEVAP

Hayır. Her namazda bir secde-i sehv yapılır.

 

Sual: Kan durduktan sonra, abdest alıp namaz kıldım. Namazdan sonra baktım. Yara kanamış. Namazım sahih mi?

CEVAP

Zannı galibe göre hareket edilir. 

 

Sual: Sabah namazında güneşin doğmasından korkup secde-i sehvi terk caiz mi?

CEVAP

Evet. Özürsüz de secde-i sehv terk edilse namaz yine kabul olur. 

 

Sual: Teravihte koro halinde okunan salevat-ı şerifeler caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: (Farz ve vacibleri nafile olarak yapmak, müekked sünnetleri yapmaktan daha çok sevab olur) buyuruluyor. Farzı yaptıktan sonra, aynını yapmak yalnız namaz ve hacda mı olur?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Hastalıktan sesim çıkmadığı için, hanımı uyandıramıyorum. Namazı teyemmümle kılabilir miyim?

CEVAP

Dürterek veya çalar saat kullanarak uyandırmalıdır!

  

Sual: Namazda çocuk bir resmi karşıma koydu. Mekruh oldu mu?

CEVAP

Hayır. 

  

Sual: Parmakları birbirine geçirmek caiz mi?

CEVAP

Namazda tahrimen, hariçte tenzihen mekruhtur.

 

Sual: Çalgı aleti, alkollü içki olan odada namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Mekruhtur.

 

Sual: Sabahın sünnetini evde kılıp camide, kaza kılmak caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Bir rükünde başını, sonra kaydırarak ensesini, sonra kulağını kaşımak üç kaşımak sayılıp namaz bozulur mu?

CEVAP

Bozulmaz.

 

Sual: Ameliyat için narkoz ile bayıltılan, namazını kaza eder mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Şuursuz anamın namaz kılmamasından mesul muyuz?

CEVAP

Şuursuza namaz farz değil. Şuuru gelince ikaz etmeli!

 

Sual: Akşam ve sabah namazından sonra haşr suresinin sonunu, yatsıdan sonra Amenerresulüyü okumak meşru mu?

CEVAP

Evet müstehabdır.

 

Sual: Farzı nafile olarak yapmak, sünnetten evla mı?

CEVAP

Farzı tekrar kılmak, içinde sünnet noksansa, mekruh varsa veya hazır cemaat için caiz. Bu ikincisi nafile olur ve sevabı, öncekinden çok olur.

 

Sual: Cuma namazının kılınmasını kadınlar bekler mi?

CEVAP

Hayır.  

 

Sual: Latin harfli elbise ile, namaz kılmak mekruh mu?

CEVAP

Örtülü ise, mekruh olmaz. 

 

Sual: Ayağıma protezin giyilmesi meşakkatli oluyor. Protezsiz ayakta duramıyorum. Oturarak namaz kılmam caiz mi?

CEVAP

Meşakkatli olunca caiz olur.  

 

Sual: 3 yıl imamlık yapan zat, (Hıristiyandım, şimdi müslüman oldum) dedi. Arkasında kılınan namazları kaza gerekir mi?

CEVAP

Gerekmez. (Tergib-üs-salat)

 

Sual: Namaz kılalım diyene, (Daha vakit girmedi) dedim. O da, (Mühim olan, namazı vakti girmeden kılmak) dedi. Küfr mü?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Teravihte selam verince, salevat okumak mı evladır?

CEVAP

Evet.  

 

Sual: Malikide 3 günden çok kalınan yerde, farzlar kasredilir mi?

CEVAP

Hayır. 

 

Sual: (Bir namaz vakti girdikten sonra özür başlasa) demek, (Namaz vakti girer girmez, girdiği anda özür başlasa) demek mi?

CEVAP

Evet.

Sual: On yıl önceki ölünün cenaze namazını kılmak bid'at mı?

CEVAP

Evet.  

 

Sual: Namaz kılarken, bir yazıya bakıp ne olduğu veya saate bakıp kaç olduğu anlaşılınca, namaz mekruh olur mu?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Almanyada faizli kredi ile yapılan camide namaz caiz mi?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Ameliyatla, karnımdan delik açılarak torba bağladılar. Torbadan bazan necaset sızıyor. Malikiyi taklid caiz mi?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Kolları yıkadıktan sonra, eldeki yaşlıkla başı mesh caiz mi?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: Farz kazası olan veya olmayan, sünnet yerine kaza kılarken, fasid olsa, bu namazı yeniden kılmak vacib olur mu?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Seferi imam, mukim cemaate Cuma namaz kıldırır mı?

CEVAP

Kıldırabilir.   

 

Sual: Namaz içinde, başka mezhebi taklide niyet etmek caiz mi?

CEVAP

Hayır. 

 

Sual: Mescid-i Haramda da namazda, secde yerine mi bakılır?

CEVAP

Evet.

 

Sual: İki hutbe arasında dua etmek caiz mi?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Vanda cenaze çıkan eve giren herkes, Fatiha diyor. Herkes Fatiha okuyup ölüye bağışlıyorlar. Bidat mi?

CEVAP

Âdette bid'at caizdir.

 

Sual: Malikiyi taklid ediyorum. Guslederken, delk zaman alıyor. İşe geç kalmamak için, Şafiiye göre gusletmek caiz mi?

CEVAP

Hayır. 

 

Sual: Kadının, namazda yüzünü tülbentle kapatması caiz mi?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: (Canlı resmi başında ise mekruh olur) daki baş neresidir?

CEVAP

Tavandır.

 

Sual: (Secde edilmeyen yerlerinde resim bulunan seccadede namaz kılmak caizdir, fakat resim, ayak basılan veya oturulan yerde ise mekruh olur) ifadesini anlıyamadık.

CEVAP

Oturunca, basınca resim bedeninde sayılır. Oturulan, basılan yer de, secde edilen yer olur.

  

Sual: Secde yerine gelen bebeği el ile itmek, namazı bozar mı?

CEVAP

Hayır. 

 

Sual: Namaz cübbesini düğmeli yaptırmak edebe uygun mu?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Kadınların, saçlarını ensede veya tepede toplu olarak bağlamaları, topuz yapmak hükmüne girer mi?

CEVAP

Hayır. 

 

Sual: Dolgusu olduğu bilinmiyen imam arkasında namaz kılınır mı?

CEVAP

Kılınabilir. Sonra dolgu olduğu anlaşılınca iade edilir. 

 

Sual: Çocuk cemaat kabul edilir mi?

CEVAP

Evet.  

 

Sual: Gaz sıkıştırmasından rahatsızım. Bazan haftada bir abdestimi tutamadığım da oluyor. Malikiyi taklid caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Yeşil halıda, namaz kılmak mekruh mu?

CEVAP

Hayır. 

 

Sual: Naylon çorabın altı deri olsa, mest hükmünde olur mu?

CEVAP

Hanefide caizdir. 

 

Sual: Namaz kılarken, ağırlığı bir ayak üzerine vermek caiz mi?

CEVAP

Mekruhtur.  

 

Sual: Yaşlı dul kadın ve hadım olan, dolgu için mezhep taklidine ihtiyaç var mı?

CEVAP

Cünüp olmadıkları için taklide ihtiyaç yoktur.

 

Sual: Dolgu yaptıran, ilk gusülde mi mezheb taklidine başlar?

CEVAP

Evet

 

Sual: Suretimiz görülen aynaya karşı namaz kılmak caiz mi?

CEVAP

Hayır 

 

Sual: Müminler için okunan 25 istigfarı, birer defa namazda Rabbena... dan sonra okumak caiz mi?

CEVAP

Evet. Namazı müteakip duadan sonra okumak evladır.

 

Sual: Kağıda yazılı 14 secde ayeti okununca bir secde mi gerekir?

CEVAP

Evet.

 

Sual: On yıldır dolgu dişle namaz kılan, şimdi bunları Şafii veya Malikiye göre kıldım derse, hepsi kaza edilmiş olur mu?

CEVAP

Zaruret olduğu için evet.

 

Sual: Sağ kaşımda yara var. Secde edince kanıyor. Yalnız alnımın sol tarafını ve burnumu yere koyup secde etmem caiz mi?

CEVAP

Evet. Ancak yarayı oksijenli su ile yıkayıp, sonra merhem sürüp, temiz tül ile örtüp, namaz kılmalı. 

 

Sual: Akşamın sünnetini kılarken, (İlk kazaya kalmış akşamın farzına ve vaktin sünnetine ) diye niyet etmek caiz mi?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Kekeme, vakit almaması için namazda sessiz okusa, caiz mi?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: Akşamın üçüncü rekatinde oturduktan sonra, unutarak ayağa kalkıp bir rekat daha kılanın namazı nafile mi olur?

CEVAP

Evet. Farzı yeniden kılar. 

 

Sual: Dr, zor bir ayakkabı verdi. Ayakkabı ile birlikte çoraba mesh caiz mi? Yani ayakkabı ile çorap mest hükmüne girer mi?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Pantolonla namaz kılanın kaba avret yerine bakmak caiz mi?

CEVAP

Haramdır. 

 

Sual: Hiç kazası olmayan, ikindinin sünnetini kılarken, kazaya da niyet etse, kıldığı nafile mi olur? Sünnet sevabı da alır mı?

CEVAP

Evet.  

 

Sual: Namaz içinde terkedilen sünnetlerden dolayı iade gerekir mi?

CEVAP

Namaz içindeki sünnetler kasten terkedilirse iadesi icab eder. Sehven olursa birşey lazım gelmez.

 

Sual: Cumaya gidemeyen, öğleyi kılarken ikamet okusa, caiz mi?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: Zuhr-i ahır kılarken ikamet okumak mekruh mu?

CEVAP

Hayır. 

 

Sual: Dr. Hareket edersen çocuğun düşer, hep yatman lazım dediği hamile, namazı oturup kılar mı, abdest yerine teyemmüm eder mi?

CEVAP

Evet. 

 

Sual: Issız adaya kamp kurup, 20 gün kalan mukim olur mu?

CEVAP

Evet. Kamp ev sayılır.

 

Sual: Secde-i tilavetten sonra, tilavete başlansa, Euzü lazım mı?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: Vitr kazası olan, sünnet kılabilir mi?

CEVAP

Hayır. 

 

Sual: Çocuklar, namazda hareket edince bir el ile veya ayakla "yapmayın" manasında hafifçe vurmak namazı bozar mı?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Vitirde vacibe niyet eden şafii imama uymak caiz mi?

CEVAP

Hayır.

 

Sual: Gülmemek için selam verip namazdan çıkmak caiz mi?

CEVAP

Hayır. Gülünce mecburen çıkılır.  

 

Sual: Sabah namazlarını kaçırıyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Şu 3 şeye mani olan her şeyi terk et, 3 şeye sarıl, namazları vaktinde kıl, haramlardan sakın, helal kazancı artır!

 

Sual: Cenaze namazından sonra nutuk söylemek caiz mi?

CEVAP

Bid’attır.

 

Sual: Kazaların kılındığını göstermek caiz mi?

CEVAP

Mekruhtur. Bu zamanda belli olması hiç mahzur teşkil etmez. Herkesin kazasının az olduğu zamanlarda uygun değildi.

 

Sual: Banyoyu geç açıyorlar. Sabah namazı geciktirilebilir mi?

CEVAP

İmkan bulunmazsa teyemmümle kılınır. Yıkandıktan sonra iade edilir.

 

Sual: Dolgu dişini söktüren taklide devam eder mi?

CEVAP

Tekrar gusledinceye kadar taklide devam eder.

 

Sual: Kur'anın manasını değiştirmeden nağme yapmak caiz mi?

CEVAP

Nağme yapmak manasını değiştirmek demektir.   

 

Sual: Oruç gibi, namaz için de sevab beklemek lazım mı?

CEVAP

Elbette. 

 

Sual: Neden namaz Mekkede, abdest Medinede farz oldu?

CEVAP

İkisi de Mekkede farz oldu. Namaz Miracda farz oldu. Halbuki daha önce de namaz kılınıyordu. Kıyamete kadar ihtilafa düşmemek için Maide suresinde önemi bildirildi.

 

Sual: Cuma sahih olmıyan yerde, şafii taklid edilip kılınsa farz sevabı alınır mı?

CEVAP

Evet.

 

Sual: Namaz bozulunca, selam verip de mi çıkmak gerekir?

CEVAP

Hayır.  

 

15- Sünnet ve vacip namazlar sonrası, nasıl bir dua okumak lazımdır. (Farz nemazlar sonrası okuduğumuz allumme entesselam duası gibi)

CEVAP

Sadece bu okunur. Başka şey okunmaz.

16 -Vitir namazının niyetini yaparken, yatsı namazının vitir namazı mı, vaktin vacibimi demek lazım?

CEVAP

Vitir müstakil bir namazdır gece namazıdır. Sadece vitir veya vitir vacip diye niyet edilir.

18- Namaz kitabında, 'Adem Aleyhisselam'dan beri her dinde 1 vakit namaz vardı' buyrulmaktadır. Bu cümlede 'farzdı' denilmemektedir. Sadece o peygambere mi farzdı acaba.

CEVAP

Bütün ümmete farz idi. Bize beş vakit onlara bir vakit farz idi. Ama bir vakitte belki de bir çok rekat farz idi.

19- Peygamber efendimiz mi'raca çıkmadan namaz farz edilmemişti ve O, Kudüs'te bütün peygamberlere namaz kıldırdı. Ümmete farz edilmeden kendisine farz edilen bir namaz mı vardı, nafile namaz mı kıldı.

CEVAP

Nafile kıldırdı.

 

Sual: Bir radyoda hocaefendi söyledi. Namaz kılmayan veya kılamıyan fidye verir dedi. Fidye veriliyorsa bir günlük kaza borcu için ne kadar fidye verilir?

CEVAP

Ağır hasta ve çok ihtiyâr kimse, namaz kılamazsa, yerine fakire fidye [para] veremez. Ama tutamadığı oruç yerine fidye vermesi lâzımdır.

 

Sual: Secdede yapılan dua makbul. Bu dua nasıl yapılır?

CEVAP

Nafile namazlarda olabilir veya normal secdeye gidilip dua edilir. Farzlarda olmaz.

 

Sual: Sabah namazında güneşin doğmasından korkup secde-i sehvi terk caiz mi?

CEVAP

Evet. Özürsüz de secde-i sehv terk edilse namaz yine kabul olur. 

geri    namaz    ileri